28 listopada 2018 r.

„Kto Ty jesteś? Polak mały”

            Listopad w tym roku był szczególnie ważny, a to wszystko dlatego, że to właśnie w 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do obchodów rocznicowych wszyscy przygotowywaliśmy się długi czas i na wiele sposobów; były koncerty, biegi, akcje, pochody, pokazy i imprezy nawiązujące do naszej historii i tradycji. Wszędzie dominowały biel i czerwień - nasze barwy narodowe. Choć główne uroczystości rocznicowe mamy już za sobą, to cały rok  świętujemy i cieszymy się  z wielkiego daru jakim jest wolność.
            Dom Wczasów Dziecięcych przyłączył się do obchodów Święta Niepodległości i przygotował sporo zajęć o tematyce narodowościowej i niepodległościowej dla dzieci i młodzieży, które od września postanowiły nas odwiedzić.
            Najmłodsi mogli spróbować swoich sił rozwiązując zadania w terenie podczas podchodów, pt. „ Polska- kraj, w którym żyję”, co okazało się niezłym sprawdzianem wiedzy. Dodatkowo mogli wykazać się znajomością treści hymnu narodowego podczas zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem gry „Polak Mały”. Tych zadań ochoczo podjęli się, m. in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniach i Szkoły Podstawowej w Legnicy.
            Nieco starsi zmierzyli się z zadaniami o tematyce historycznej uczestnicząc w biegu na orientację czy biegu zadaniowym, pt. „Ku niepodległości”, gdzie mogli popisać się kreatywnością, m. in. wymieniając skojarzenia z Polską czy ze słowem „niepodległość” i tu wykazywali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku.
            Każda z odwiedzających nas grup dodatkowo była zaproszone do akcji, pt. „100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległej”, w której każdy z uczestników mógł swój dobry uczynek, w postaci serduszka, umieścić na specjalnej tablicy w kształcie naszej flagi narodowej. Cała akcja trwać będzie jeszcze do końca roku i ma na celu zachęcić dzieci i młodzież do szerzenia dobra i życzliwości w swoim najbliższym otoczeniu. U nas tę akcję zainicjowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Szczecinie, ale inni chętnie przyłączyli się do tego wyzwania.
Nie zabrakło zajęć plastycznych, na których każdy mógł wykonać godło Polski czy kotylion. Wszyscy mogli pochwalić się znajomością symboli narodowych oraz historii Polski biorąc udział w zajęciach dostosowanych do swojego wieku.
            Wszystkie zajęcia organizowane w naszym ośrodku miały przybliżyć uczestników do ogólnopolskich obchodów Święta Niepodległości w naszym kraju, których kulminacja przypadała w niedzielę 11 listopada i mamy nadzieję, że mieliśmy swój skromny udział w przygotowaniu dzieci na godne przeżywanie tego pięknego święta.
 

 

M.Dmytruszkiewcz

 

29 października 2018 r.

Październik przywitał nas niezbyt piękną pogodą, ale naszych uczestników ze Szczecina i Wawrowa aura nie przestraszyła. Młodzi odkrywcy dzielnie kroczyli szlakiem zabytkowym, podziwiając architekturę średniowiecza, by zdobyć Brązową Tarczę Woja Myślibora oraz sprawność przewodnika po Myśliborzu. W trakcie pobytu zdobywali również inne sprawności, tj. pływaka, czytelnika, porządnickiego, matematyka, tancerza.

Lekcja historii miała ciąg dalszy na podchodach, gdzie dzieci mogły wykazać się wiedzą z historii Polski, upamiętniając w ten sposób obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez nasz kraj.

„100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległej” to akcja niepodległościowa, którą zapoczątkowali drugoklasiści ze Szczecina. Każdy dobry uczynek to serduszko, które mogli przykleić na mapę Polski. W końcowym efekcie dobre uczynki-serduszka utworzą flagę Polski.

Był również czas na dobrą zabawę przy ulubionych utworach, integrację oraz zajęcia na pływalni, które wszyscy uwielbiają i ciągle im mało. :)

    

  

Wizyta na Komendzie Powiatowej Policji wzbudziła duże zainteresowanie wśród szóstoklasistów z Wawrowa. Dzieci zwiedziły obiekt, oraz poznały bliżej pracę policjantów na różnych stanowiskach. Niemniejszym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w sanktuarium oraz w bibliotece.

 Trzydniowy pobyt w DWD, okazał się dla młodych piłkarek z MUKS „Stilon” Gorzów bardzo intensywny. Dziewczyny nie próżnowały: trenowały z dużym zaangażowaniem, brały udział w zabawach integracyjnych, a na koniec dnia miały zasłużony relaks w jacuzzi. :)

                                                                               Myślę, że nic dodać, nic ująć w tej kwestii. :) :) :)

Grupy z Legnicy, Czelina i Bań nie leniuchowały. Już od pierwszych chwil pobytu rozpoczęła się dla nich szkoła życia. :) Nakładanie poszewek na poduszkę i kołdrę to pierwszy egzamin dla dzieciaków, z którym- tak na marginesie - świetnie sobie poradziły. :) Sprzątanie pokoju, dbanie o higienę, pełnienie dyżurów w stołówce, to zadania dnia codziennego, z którymi musieli się zmierzyć.  W trakcie tych zajęć miały okazję poznać słabe i mocne strony swoich działań. Oprócz obowiązków były również przyjemności. Pogoda sprzyjała organizacji zajęć terenowych, ruchowych na placu zabaw, rozwijaniu sprawności fizycznej w „Małpim Gaju” i na ściance wspinaczkowej, jak i integracji przy ognisku z samodzielnym pieczeniem kiełbasek. :) Codziennie odbywały się zajęcia dydaktyczne, niekoniecznie w sali z ławkami i tablicą. :) Nie zabrakło czasu na zwiedzanie miasta i najbliższej okolicy, poznanie legend oraz na zajęcia o tematyce narodowościowej. Dużą atrakcją dla drugoklasistów z Legnicy była wycieczka do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, gdzie dzieciaki mogły podziwiać prehistoryczne zwierzaki naturalnych rozmiarów oraz zabawić się w archeologów.

 

 

Mamy nadzieję, że każdy z uczestników wyjechał zadowolony, z pełną walizką miłych wspomnień :) , a nauczycielom pobyt w DWDz pozwolił lepiej poznać swoich uczniów.   

Renata BD

 

8 października 2018 r.

„Dwie narodowości, dwa języki- jedno miejsce, jeden czas, wspólny cel!”

          Wrzesień to początek nowego roku szkolnego, to często miesiąc nowości, zmian i niespodzianek. Taką niespodzianką była wizyta grupy polsko - niemieckiej w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Piętnastoosobowe reprezentacje Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu oraz Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Falkenberg/Elster (Niemcy) jako miejsce realizacji wymiany polsko - niemieckiej wybrały właśnie nasz ośrodek i tutaj postanowiły zrealizować jej program.
          Wspólny pobyt sprzyjał nauce i zabawie, a każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Czas upływał wszystkim w przyjaznej atmosferze i życzliwości. Dzieci miały okazję szlifować swoją znajomość języka obcego w codziennych sytuacjach, tj. wspólnym dyżurowaniu, wykonywaniu zadań, zabawie i swobodnych rozmowach. Sytuacji do sprawdzenia swoich sił językowych nie brakowało, co znacznie wpłynęło na podniesienie poziomu pewności siebie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą znajomość języka obcego.

Program wymiany polsko - niemieckiej został wzbogacony o lokalne atrakcje jakie oferuje Dom Wczasów Dziecięcych i miasto Myślibórz, a było tego sporo: wycieczka do Szczecina, do Nowin Wielkich, rejs katamaranem po Jeziorze Myśliborskim, wizyta w parku linowym, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zabawy integracyjne i sportowe, wieczory z grami planszowymi, ognisko z pieczeniem kiełbasek i wiele innych. Nie zabrakło czasu na zawieranie nowych znajomości polsko - niemieckich.

Ważne jest to, że uczestnicy wymiany doszli do wniosku, że język obcy w praktyce nie jest taki straszny, że wystarczy próbować i przełamywać swoje opory, a sam projekt jest dla nich cennym doświadczeniem i stworzył wiele możliwości zmierzenia się ze swoimi słabościami.

                                                                                               

Dzieciaki wykorzystały swoją szansę bo nie bały się skonfrontować swoich umiejętności językowych z kolegami z innego kraju i wspólnie z nimi spędzić trochę czasu. Dorosłym - niestety- często takiej odwagi brakuje.

          Taka wymiana to szansa, którą warto wykorzystać bo okazuje się strzałem w dziesiątkę i z pewnością przyniesie piękne owoce. Tym samym przekonaliśmy się, że wspólny cel, miejsce i czas na jego realizację, są w stanie pokonać wszelkie przeszkody, jeśli tego naprawdę chcemy, a takie projekty są bardzo potrzebne. I w tym miejscu nieoceniona jest rola dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy są gotowi podejmować takie wyzwania i zaangażować się w nie ze wszystkich sił.
Życzmy sobie więcej takich projektów i więcej takich grup. Być może i dla naszego ośrodka będzie to początek nowej przygody.

                                                                                               

M. Dmytruszkiewicz

 

 

28 września 2018

          Wrzesień, to jak co roku, czas powrotu do szkoły. Jednak niektórzy uczniowie postanowili w odmienny sposób zacząć nowy rok szkolny planując go już długo wcześniej. Na powitanie po wakacjach i na integrację wybrali pobyt w naszym domu. Przybyli tu ze swoimi nauczycielami i nie tylko, ale o tym trochę później. Początki nauki zostały połączone z rekreacją. A, że pogoda była w tym roku piękna i raczej letnia, mamy nadzieję, że to był dobry wybór

         Pierwszy tydzień września spędzili u nas uczniowie z pobliskich miejscowości. Wzięli udział w zajęciach sportowych, terenowych, było ognisko i pływalnia, a jesienne wieczory upływały na grach i zabawach świetlicowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, które odbyły się w miejscowym muzeum. Dzieci mogły pod okiem artysty spełnić się jako rzeźbiarze. Materiałem na którym pracowali była glina. Niektórzy odkryli w sobie nowy talent.

        Następnie odwiedzili nas, po raz pierwszy, uczniowie szkoły z Niedoradza. Mało tego, przyjechali z nimi ich koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły z Falkenberga. To była prawdziwa integracja międzynarodowa połączona ze zmaganiami językowymi. Odmienne języki jednak nie stanowiły tak dużej bariery. Dzieci odwiedziły Szczecin, Park Dinozaurów w Nowinach, park linowy w naszym  mieście. Poznały Myślibórz pod kątem historycznym, przyrodniczym, rekreacyjnym. Brały udział w zabawach mających na celu bliższe poznanie się i nawiązanie kontaktów społecznych z rówieśnikami z innego kraju. Może niektóre przyjaźnie pozostaną na dłużej.

        Koniec miesiąca natomiast, to pobyt naszych stałych bywalców z Morynia, Bielic i Będargowa. Wychowankowie odwiedzili bibliotekę, gdzie wysłuchali legend ziemi myśliborskiej oraz dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje książka. Były też zajęcia plastyczne w prawdziwej pracowni, zajęcia historyczne z przewodnikiem, ognisko, zabawy integracyjne, sportowe i dużo, dużo wspólnie spędzonych chwil.

        We wrześniu realizowane były z grupami zajęcia terenowe związane z tematyką 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

        W krótkiej przerwie między turnusami kadra nie próżnowała. Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. A to wszytko po to, aby przyjeżdżający do nas uczniowie mogli się czuć bezpiecznie.

Wszystkim uczestnikom wrześniowych turnusów serdecznie dziękujemy za pobyt, zarówno dzieciom, nauczycielom, rodzicom i opiekunom. Pozdrawiamy serdecznie i czekamy na Was wkrótce ;-) Oczywiście życzymy samych sukcesów i pomyślności w nowym roku szkolnym.

M.Wyrębska-Dola

 

 

31 sierpnia 2018 r.
„Wakacje, wakacje i po wakacjach...”
W sierpniu Dom Wczasów Dziecięcych gościł reprezentantów PKS Lechia Piechowice, Piłkarskiej 5 - OKS Hutnik ze Szczecina, a także zawodników i zawodniczki z ZKS Drzonków. Codzienne treningi pod okiem kadry instruktorskiej, w myśl hasła „ piłka nie lalka, walka, walka, walka...”, mimo iż często wyczerpujące, sprawiały dużo satysfakcji i dostarczały świadomości samorealizacji. Tak upływały dni zawodnikom klubu PKS Lechia z Piechowic, którzy w DWDz spędzili czas od 8 .08 –do 18.08.2018 r. W dni wolne od zajeć sportowych obozowicze korzystali      z innych atrakcji, zażywali kąpieli wodnych oraz słonecznycha a także próbowali swoich sił pokonując trasy w parku linowym „Małpi Gaj”.Zorganizowane zostały również wycieczki autokarowe, do Szczecina, gdzie uczestnicy pobytu w DWDz mieli okazję pospacerowac Wałami Chrobrego,czyli tarasem widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama nad Odrę jak również do Gorzowa Wlkp.