2 sierpnia 2018

„WAKACJE Z KOZŁEM”                      

Lipiec w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu to prawdziwa wakacyjna „koźlarska przygoda”, na którą zabrali nas członkowie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Do dzisiaj w Zbąszyniu  utrzymuje się zwyczaj muzykowania na instrumencie jakim jest kozioł. Pod batutą pana Jana dzieci zagrały koncert w Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu a następnie zaprezentowały się innym uczestnikom letniego wypoczynku w domu wczasów.

Dziękujemy Wam Kochani za przyjazd oraz że w tak piękny sposób podtrzymujecie i szerzycie tradycje regionu.

Liczymy na więcej…..:)

Zyta Składanowska

 

 

27 czerwca 2018

"SEGREGACJI ODPADÓW MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ"

            Od kilkunastu lat w Polsce 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Ten projekt ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na problem segregacji odpadów, a realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. W ramach kampanii - jak co roku - jest okazja zdobyć nową wiedzę i ugruntować prawidłowe nawyki. Tym razem organizatorzy akcji zaprosili społeczeństwo do wyjścia w teren i udziału w grze terenowej, która porusza temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów, a jednocześnie jest ciekawą propozycją spędzenia czasu i przekazania wartościowych treści w mniej standardowy sposób. W tym roku do obchodów Dnia bez Śmiecenia (11 maja ) oraz Światowego Dnia Ochrony Środowiska (5 czerwca ) przyłączył się Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. W ramach zajęć edukacyjnych została zorganizowana gra terenowa według scenariusza organizatorów akcji. Dwie grupy dzieci miały okazję wziąć udział w zabawie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie na Odrą i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie chętnie podzielili się wiedzą dotyczącą segregacji odpadów i recyklingu. Część z nich dowiedziała się kilku nowych rzeczy, znajome treści utrwaliła, a jeszcze inne próbowała wprowadzić w nawyk. Dzieciaki ochoczo podjęły wyzwanie i szybciutko zabrały się do pracy. Trzecioklasiści mieli do wykonania trzy zadania:

1) odpowiednio posegregować odpady, które odnaleźli na terenie boiska,

2) rozwikłać zagadkę- gdzie oddać odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe,

3) pokazać jak należy "potraktować" butelkę PET przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika.

Za każde prawidłowo wykonane zadanie grupa otrzymywała jeden element układanki, która - na końcu zabawy- odkryła przed dziećmi hasło tegorocznej kampanii Dnia bez Śmiecenia - ”SEGREGUJ”. Gra terenowa stworzyła możliwość zdobycia wiedzy, która będzie podstawą w codziennych zmaganiach przy segregowaniu odpadów. Sami uczestnicy zabawy stwierdzili, że segregacji odpadów można się nauczyć, a najlepszą formą nauki jest wspólna zabawa. A my, za przykładem organizatorów akcji, wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom.

 

 M. Dmytruszkiewicz

   

 

  

   

 

29 maja 2018

"MYŚLIBORSKIE IMPRESJE"

Klasy piąte Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach uczestniczyły w turnusie edukacyjnym w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.

          Już od pierwszego dnia pobytu na uczniów czekały różnorodne atrakcje: rowery wodne, katamaran, wycieczki rowerowe, basen, park linowy, park trampolin, zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz różne zajęcia nad jeziorem.

          Nie można zapomnieć o tym, że trwa rok szkolny i dzieci realizują podstawę programową. W Myśliborzu odbywa się to szczególnie w formie zabawy. A to najlepszy sposób na przyswojenie wiadomości i doskonalenie umiejętności.
          Wiele niezatartych wspomnień pozostawiły w pamięci uczestników ciekawe działania edukacyjne i rekreacyjne zaproponowane przez wychowawców ośrodka, często jako autorskie pomysły. Jedną z interesujących form okazał się „bieg zadaniowy”. Pozwolił uczniom wykorzystać dotychczas zdobytą wiedzę polonistyczną, matematyczną czy przyrodniczą w praktyce- na poczcie, w muzeum, pizzerii, rozwinąć kreatywność podczas tworzenia legend związanych z Myśliborzem, sprawdzić umiejętności z zakresu IT czy posługiwania się mapą. Badania eksperymentalne nad jeziorem oraz selekcjonowanie informacji i tworzenie map mentalnych to kolejne doświadczenia małych Piechowiczan. Długo będą także wspominać lekcję sztuki w plenerze i w kaplicy św. Gertrudy z udziałem profesjonalistów i lokalnych twórców, którzy cennymi komentarzami wspierali dzieci
i zachęcali do kolejnych przygód z różnymi technikami plastycznymi. Przemierzanie miasta z przewodnikiem i odkrywanie jego historycznej przeszłości stało się inspiracją do tworzenia filmików przez uczestników zielonej szkoły. Oczywiście, nie brakowało pływania rowerami wodnymi, katamaranem, plażowania czy zmierzania się z własnymi słabościami w parku linowym. Można byłoby jeszcze wymieniać wiele ciekawych projektów, w których wzięli udział piątoklasiści z Dolnego Śląska.    Wszystko to miało miejsce w niezwykle serdecznej i przyjaznej atmosferze panującej w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Wysokie kompetencje kadry nauczycielskiej, wsparcie w każdej sytuacji, empatia to atuty myśliborskiej placówki. Warto zwrócić uwagę na smaczne i zdrowe posiłki i oswajanie dzieci z zasadami savoir vivre’u.
          Na pewno uczniowie z klas piątych powrócą do tego wyjątkowego miejsca i niesamowitych ludzi, by przeżyć raz jeszcze edukacyjną podróż.
 

Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor, Wicedyrektor,
Pani Małgosi, Pani Reni, Pani Kingi, Pani Marty, Pani Marioli
i opiekunek nocnych.
 

Uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach
wraz z wychowawcami

 

17 kwietnia 2018

"SPOTKANIE WICEMINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I STAROSTY MYŚLIBORSKIEGO W DOMU WCZASÓW DZIECIĘCYCH W MYŚLIBORZU"

17.04.2018r. w siedzibie Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Powiatu Myśliborskiego Panią Danutę Patkowską skierowane do dyrektorów szkół i placówek systemu oswiaty.

W spotkaniu wzięli udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pan Maciej Kopeć, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak, Starosta Powiatu Myśliborskiego Pani Danuta Patkowska, Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego Pan Mariusz Norsesowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Myśliborskiego Pan Ferdynant Łukasik, członek Zarządu Powiatu Myśliborskiego Pani Alicja Prill, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Myśliborzu Pani Magdalena Grabowska-Jóźwiak.

Głównymi tematami dyskusji były zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym, program doskonalenia nauczycieli oraz rozwój szkół ćwiczeniowych w województwie zachodniopomorskim.

Wiceminister Pan Maciej Kopeć podkreślił znaczącą rolę nauczyciela (doradcy zawodowego) w programie zmian w szkolnictwie zawodowym w Polsce.

Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak omówił planowane działania w ramach Krajowego Programu Doskonalenia Nauczycieli oraz projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń" w województwie zachodniopomorskim - placówki doskonalenia nauczycieli.