8 października 2018 r.

„Dwie narodowości, dwa języki- jedno miejsce, jeden czas, wspólny cel!”

          Wrzesień to początek nowego roku szkolnego, to często miesiąc nowości, zmian i niespodzianek. Taką niespodzianką była wizyta grupy polsko - niemieckiej w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Piętnastoosobowe reprezentacje Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu oraz Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Falkenberg/Elster (Niemcy) jako miejsce realizacji wymiany polsko - niemieckiej wybrały właśnie nasz ośrodek i tutaj postanowiły zrealizować jej program.
          Wspólny pobyt sprzyjał nauce i zabawie, a każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Czas upływał wszystkim w przyjaznej atmosferze i życzliwości. Dzieci miały okazję szlifować swoją znajomość języka obcego w codziennych sytuacjach, tj. wspólnym dyżurowaniu, wykonywaniu zadań, zabawie i swobodnych rozmowach. Sytuacji do sprawdzenia swoich sił językowych nie brakowało, co znacznie wpłynęło na podniesienie poziomu pewności siebie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą znajomość języka obcego.

Program wymiany polsko - niemieckiej został wzbogacony o lokalne atrakcje jakie oferuje Dom Wczasów Dziecięcych i miasto Myślibórz, a było tego sporo: wycieczka do Szczecina, do Nowin Wielkich, rejs katamaranem po Jeziorze Myśliborskim, wizyta w parku linowym, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zabawy integracyjne i sportowe, wieczory z grami planszowymi, ognisko z pieczeniem kiełbasek i wiele innych. Nie zabrakło czasu na zawieranie nowych znajomości polsko - niemieckich.

Ważne jest to, że uczestnicy wymiany doszli do wniosku, że język obcy w praktyce nie jest taki straszny, że wystarczy próbować i przełamywać swoje opory, a sam projekt jest dla nich cennym doświadczeniem i stworzył wiele możliwości zmierzenia się ze swoimi słabościami.

                                                                                               

Dzieciaki wykorzystały swoją szansę bo nie bały się skonfrontować swoich umiejętności językowych z kolegami z innego kraju i wspólnie z nimi spędzić trochę czasu. Dorosłym - niestety- często takiej odwagi brakuje.

          Taka wymiana to szansa, którą warto wykorzystać bo okazuje się strzałem w dziesiątkę i z pewnością przyniesie piękne owoce. Tym samym przekonaliśmy się, że wspólny cel, miejsce i czas na jego realizację, są w stanie pokonać wszelkie przeszkody, jeśli tego naprawdę chcemy, a takie projekty są bardzo potrzebne. I w tym miejscu nieoceniona jest rola dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy są gotowi podejmować takie wyzwania i zaangażować się w nie ze wszystkich sił.
Życzmy sobie więcej takich projektów i więcej takich grup. Być może i dla naszego ośrodka będzie to początek nowej przygody.

                                                                                               

M. Dmytruszkiewicz

 

 

28 września 2018

          Wrzesień, to jak co roku, czas powrotu do szkoły. Jednak niektórzy uczniowie postanowili w odmienny sposób zacząć nowy rok szkolny planując go już długo wcześniej. Na powitanie po wakacjach i na integrację wybrali pobyt w naszym domu. Przybyli tu ze swoimi nauczycielami i nie tylko, ale o tym trochę później. Początki nauki zostały połączone z rekreacją. A, że pogoda była w tym roku piękna i raczej letnia, mamy nadzieję, że to był dobry wybór

         Pierwszy tydzień września spędzili u nas uczniowie z pobliskich miejscowości. Wzięli udział w zajęciach sportowych, terenowych, było ognisko i pływalnia, a jesienne wieczory upływały na grach i zabawach świetlicowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, które odbyły się w miejscowym muzeum. Dzieci mogły pod okiem artysty spełnić się jako rzeźbiarze. Materiałem na którym pracowali była glina. Niektórzy odkryli w sobie nowy talent.

        Następnie odwiedzili nas, po raz pierwszy, uczniowie szkoły z Niedoradza. Mało tego, przyjechali z nimi ich koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły z Falkenberga. To była prawdziwa integracja międzynarodowa połączona ze zmaganiami językowymi. Odmienne języki jednak nie stanowiły tak dużej bariery. Dzieci odwiedziły Szczecin, Park Dinozaurów w Nowinach, park linowy w naszym  mieście. Poznały Myślibórz pod kątem historycznym, przyrodniczym, rekreacyjnym. Brały udział w zabawach mających na celu bliższe poznanie się i nawiązanie kontaktów społecznych z rówieśnikami z innego kraju. Może niektóre przyjaźnie pozostaną na dłużej.

        Koniec miesiąca natomiast, to pobyt naszych stałych bywalców z Morynia, Bielic i Będargowa. Wychowankowie odwiedzili bibliotekę, gdzie wysłuchali legend ziemi myśliborskiej oraz dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje książka. Były też zajęcia plastyczne w prawdziwej pracowni, zajęcia historyczne z przewodnikiem, ognisko, zabawy integracyjne, sportowe i dużo, dużo wspólnie spędzonych chwil.

        We wrześniu realizowane były z grupami zajęcia terenowe związane z tematyką 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

        W krótkiej przerwie między turnusami kadra nie próżnowała. Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. A to wszytko po to, aby przyjeżdżający do nas uczniowie mogli się czuć bezpiecznie.

Wszystkim uczestnikom wrześniowych turnusów serdecznie dziękujemy za pobyt, zarówno dzieciom, nauczycielom, rodzicom i opiekunom. Pozdrawiamy serdecznie i czekamy na Was wkrótce ;-) Oczywiście życzymy samych sukcesów i pomyślności w nowym roku szkolnym.

M.Wyrębska-Dola

 

 

31 sierpnia 2018 r.
„Wakacje, wakacje i po wakacjach...”
W sierpniu Dom Wczasów Dziecięcych gościł reprezentantów PKS Lechia Piechowice, Piłkarskiej 5 - OKS Hutnik ze Szczecina, a także zawodników i zawodniczki z ZKS Drzonków. Codzienne treningi pod okiem kadry instruktorskiej, w myśl hasła „ piłka nie lalka, walka, walka, walka...”, mimo iż często wyczerpujące, sprawiały dużo satysfakcji i dostarczały świadomości samorealizacji. Tak upływały dni zawodnikom klubu PKS Lechia z Piechowic, którzy w DWDz spędzili czas od 8 .08 –do 18.08.2018 r. W dni wolne od zajeć sportowych obozowicze korzystali      z innych atrakcji, zażywali kąpieli wodnych oraz słonecznycha a także próbowali swoich sił pokonując trasy w parku linowym „Małpi Gaj”.Zorganizowane zostały również wycieczki autokarowe, do Szczecina, gdzie uczestnicy pobytu w DWDz mieli okazję pospacerowac Wałami Chrobrego,czyli tarasem widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama nad Odrę jak również do Gorzowa Wlkp.