03 października 2019 r.
"Powrót do przeszłości"

            Zwykle w tym miejscu zamieszczamy opis bieżącej pracy. Jednak teraz będzie inaczej i przeniesiemy się do dalekiej przeszłości, a dokładnie do czasu, gdy zaczęła się historia naszej placówki. Miało to miejsce w 1979 roku, czyli 40 lat temu.

Na okoliczność jubileuszu poprosiłam o podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami z pracy Panią Krystynę Jarosz, nauczycielkę, którą zapamiętałam jako osobę wysoce cenioną przez współpracowników i kochaną przez dzieci. Wiele ciekawych informacji i osobistych wrażeń zawiera tekst autorstwa Pani Krysi zamieszczony poniżej.

 

PODRÓŻ SENTYMENTALNA

            Systematycznie, co jakiś czas wracam do wspomnień związanych z moją pracą w PDWDz w Myśliborzu. Pracowałam tam pięć lat, od września 1980 roku. Dyrektorem placówki był mgr Romuald Ćwirko, któremu pragnę podziękować za stworzenie ciepłej i rodzinnej atmosfery. Dyrektor był wymagający i skrupulatny, dzięki czemu wiele nas nauczył. Wspominamy go wszyscy bardzo mile. Nigdy w mojej dalszej pracy nie spotkałam się z tak przyjazną atmosferą wśród pracowników. Zawarte wtedy znajomości i przyjaźnie trwają do dziś, a mija właśnie czterdzieści lat od otwarcia tej placówki w Myśliborzu.

            Chciałabym przypomnieć tych, których pamiętam: Jadwigę Czekaj, Wiktorię Radziszewską, Ryszardę Ćwirko, Zofię Tylman (Juszkiewicz), Józefę Nowicką, Martę  Jasińską (Pabian), Danusię Szymczyk, Jana Bastera, Wandę Derżynkiewicz-Kodź, Grażynę Czorniak, Jolę Krasulę, Teresę Machowicz, Elę Kwaśniewską, Łucję Michalak (Maćkałę), Bożenę Wierucką, Mariolę Hryniewicką, Marię Fryszkowską, Henia Kowalewskiego, Ewę Bach. Muszę też tu wpisać siebie – Krystynę Jarosz (Neumann), bo przyjechałam do Myśliborza z dwuletnim doświadczeniem pracy w takiej samej placówce w Przełazach koło Świebodzina i to doświadczenie przekazałam placówce w Myśliborzu.

            Początki były trudne. Byłyśmy z dziećmi od rana do wieczora – cztery grupy, czterech wychowawców. Nie było pomieszczeń na zajęcia lekcyjne. Z czasem powstały cztery duże świetlice
w każdej z grup. Wszystkie wspólne imprezy odbywały się w stołówce, co wiązało się z ciągłym wynoszeniem i wnoszeniem stołów i krzeseł. Pomagali nam w tym panowie konserwatorzy.

Z czasem przybyło wychowawców. Dzieci szybko integrowały się w nowym miejscu i nie chciały po sześciu tygodniach wracać do domów. Tu dostały uśmiech, ciepło, zainteresowanie wychowawców. Najbardziej dziwi mnie to, że po całym dniu pracy miałyśmy jeszcze czas i ochotę na towarzyskie, prywatne spotkania. Cóż, młodość ma swoje prawa.

            Kopalnią wiedzy o pracy w tamtym czasie są kroniki, które prowadziłyśmy bardzo skrupulatnie. Z „morza” imprez wymienię tylko niektóre:

Poza tym – zgaduj-zgadule, quizy, turnieje, wieczory gier i zabaw, wieczory poezji dziecięcej, topienie Marzanny, przejażdżki łódką po jeziorze, konkury czystości grup…

Imprez było bardzo dużo. Nie sposób wymienić wszystkich. Był też czas na naukę haftowania serwetek na szafki nocne. W Dniu Dziecka wychowawcy przebierali się za dzieci – wielkie kokardy we włosach, smoczki zawieszone na szyi. Te działania tworzyły swoisty klimat pracy.

      Wieczorem zostawiałyśmy dzieci pod opieką pań nocnych, które rzetelnie opiekowały się nimi.

      Muszę także wspomnieć kuchnię i jej wspaniałych pracowników. Dzieci nigdy nie były głodne, dostawały dokładki, a posiłki były smaczne i obfite. Wychowankowie w tamtym czasie pełnili dyżury podczas posiłków.

      Przyjazny był Sekretariat i pracujące tam Panie. Zawsze można było szybko i sprawnie załatwić wiele bieżących spraw.

      Ciekawe wspomnienie „z uśmiechem” dotyczy konserwatorów. Panowie chodzili do napraw
z dużym czajnikiem, w którym nosili śrubki, nakrętki, nakładki, obcęgi, kombinerki, czyli podręczny sprzęt. Ten widok zawsze wywoływał uśmiech.

      Dobrze też wspominam kolonię polsko-niemiecką z polskimi i niemieckimi wychowawcami. Mimo bariery językowej współpraca świetnie się układała. Pełniłam wówczas funkcję z-cy Dyrektora na tej kolonii.

      Pamiętam też pobyt w Myśliborzu grupy dzieci z Państwowego Domu Wychowawczego
z Niemieńska. Też pełniłam wówczas funkcję z-cy Dyrektora na czas przebywania u nas tych grup dzieci. Wychowawcy zostali umieszczeni w „Kalendarzu imprez” i też organizowali je wspólnie
 z nami.

Był to ciekawy i twórczy czas w moim życiu. Dziękuję Wszystkim za owocną współpracę
i wspomnienia, które na długo zostały w moim sercu.

 

Gorzów Wlkp., 21.09.2019 r.

mgr Krystyna Jarosz (Neumann)

Administratorem danych osobowych jest Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. W celu zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych u administratora proszę kliknąć w poniższy link LINK . W przypadku zastrzeżeń dotyczących przetwarzania Pani/Pana danych osobowych proszę skontaktować się z administratorem.

 

 

05 września 2019 r.
Wakacje, znów będą wakacje.
Na pewno masz rację,
będą wakacje, będą znów”

Chcieliby pewnie powiedzieć uczestnicy kolonii organizowanych w sierpniu w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Wraz z nimi spędziliśmy fantastyczny czas w naszym ośrodku. Nasze małe miasteczko nad Myślą odwiedziły znane nam już ekipy ze Szczecina – Klub Piłkarski „Hutnik” i świetlica „Barka” z Gorzowa Wlkp. Bardzo miło było nam gościć nowe grupy z Bolesławca – „Bolesławiecki Klub Sportowy”, Zabierzowa oraz z Wielkiego Garca. Dla przyjezdnej młodzieży zostało przygotowanych wiele atrakcji. Łącząc naukę z wypoczynkiem, udaliśmy się do Parku Narodowego „Ujście Warty” i Rezerwatu „Długogóry”. Aby poznać nieznane nam jeszcze gatunki drzew, krzewów i roślin zielonych odwiedziliśmy Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Korzystając z bliskiego położenia naszego miasta do morza, nie mogło zabraknąć w programie kolonii odwiedzin naszego „Bałtyku”. Spacer po molo w Międzyzdrojach, następnie aleją gwiazd, wizyta w Muzeum Figur Woskowych oraz zjedzony goferek z ogromną ilością bitej śmietany i owocami zapewne zostaną w pamięci. Wycieczka do międzyrzeckich bunkrów wzbudziła duże zainteresowanie wśród kolonistów. Jednak większość zajęć organizowaliśmy na miejscu, aby wszyscy mogli dobrze zapamiętać spędzony czas w Myśliborzu. Podchody, bieg na orientację, ognisko, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zajęcia w parku linowym to jedne z atrakcji, które udało nam się zorganizować. W czasie upałów plaża miejska oblegana była przez naszych uczestników i spędzaliśmy tam jak najwięcej czasu. Kąpiele w jeziorze, rejsy katamaranem oraz pływanie rowerkami wodnymi sprawiły, że uśmiech nie znikał dzieciakom z twarzy. Myślę, że wspomnienia budzić będą również przepyszne, wyszukane smaki lodów w „Szarej Przystani”. W czasie, gdy pogoda nie pozwalała na kąpiel w jeziorze, wsiadaliśmy w autokar i pędziliśmy do gryfińskiej „Laguny”, a w drodze powrotnej podziwialiśmy „dziwy natury” w Krzywym Lesie. Gościliśmy młodych piłkarzy i jak na grupy sportowe przystało, nie mogło również zabraknąć czasu na treningi. Zajęcia sportowe odbywały się na obiektach Stadionu Miejskiego i na plaży, by urozmaicić i utrudnić zawodnikom wykonywanie ćwiczeń. Niestety ten niesamowity, gorący i ostatni miesiąc wakacji dobiegł końca, lecz wspomnienia pozostaną na zawsze. Teraz życzymy wszystkim uczniom dobrego startu w nowy rok szkolny i mamy nadzieję, że do zobaczenia w przyszłym roku.

Renata BD

                                                 

 

31 lipca 2019 r.
„Sezon ogórkowy”

               Lipiec to wakacje, odpoczynek, zabawa. Czas, w którym tempo życia zwalnia, ale nie u nas. W Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu nie ma „sezonu ogórkowego”, u nas cały czas coś się dzieje, my nie narzekamy na nudę. Odwiedzają nas stali wychowankowie, a także nowe grupy zainteresowane aktywnym wypoczynkiem. Mogliśmy gościć dzieci i młodzież z okolic Myśliborza, a także z Gorzowa Wlkp., Szczecina, Krzeszyc, Zbąszynia, Zielonej Góry. W czasie pobytu można było korzystać z szerokiego wachlarza zajęć i atrakcji. Były wycieczki autokarowe do Szczecina, Gorzowa Wlkp., nad morze, zwiedzano bunkry międzyrzeckie, pokonywano leśne ścieżki edukacyjne, był też wyjazd za granicę, do zoo w Eberswalde oraz do Niederfinow. Pracownicy policji i stacji sanitarno-epidemiologicznej przeprowadzili dla dzieci zajęcia profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa podczas wakacji Czas umilały również koncerty muzyków ludowych ze Zbąszynia. Była plaża, słońce, woda. Było głośno, radośnie, wesoło. Ale był też trud treningów i tęsknota dała się czasami we znaki. Jednak wszyscy wyjechali z bagażem wspomnień, doświadczeń, nowych znajomości, przyjaźni i z obietnicą rychłego powrotu do nas.

M. Wyrębska - Dola

           

 

31 maja 2019 r.
"Wiwat maj....."

            Po raz kolejny o tym , że uczenie się poprzez przeżywanie przynosi większe efekty, niż sama nauka w szkolnej ławie przekonali się uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie (6-8.05.2019r.), Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czarnym Borze ( 6-10.05.2019r.), Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kamiennej (10-18.05.2019r.), Szkoły Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze (20-24.05.2019r.), Szkoły Podstawowej nr 80 w Krakowie (20-26.05.2019r.), Szkoły Podstawowej  nr 15 w Jastrzębiu – Zdrój ( 27-31.05. 2019r.)  a także Szkoły Podstawowej w Bierzwniku (28-31.05.2019 r. ).

Program pobytu był bardzo napięty i wypełniony atrakcyjnymi zajęciami. Nikt nie mógł narzekać na nudę.

Nasi podopieczni poza zajęciami w terenie mieli zaplanowane wycieczki autokarowe do Szczecina, Gorzowa Wlkp. Mieli także okazję zwiedzić Berlin a także pospacerować brzegiem Bałtyku. Nieco młodsi wychowankowie swój czas spędzili w Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich gdzie oprócz spaceru ścieżką edukacyjną mogli również obejrzeć film, a także odkopać szkielet dinozaura. Z racji tego, że pogoda dopisywała nasi goście mogli skorzystać z atrakcji wodnych w postaci rejsu katamaranem po Jeziorze Myśliborskim.

W pobliżu Domu Wczasów Dziecięcych znajduje się park linowy Małpi Gaj gdzie swoje słabości oraz lęki mogli przełamywać uczestnicy turnusów , pokonując trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Wieczory upływały przy blasku ogniska  a także przy wspólnych pląsach na wieczorkach dyskotekowych.

            Pobyt dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć.

Posieczek K.

 

 

 

30 kwietnia 2019 r.
„Kwiecień plecień..."

            Kwiecień to w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu miesiąc, w którym powiało nowościami, ale też nie zabrakło powrotów do „starych” sprawdzonych zajęć i miejsc.
Podobnie sytuacja się miała z uczestnikami „zielonych szkół”- byli nowicjusze (tj. PSP nr 6 w Radomiu, ESP w Zielonej Górze, SP w Zieleniewie), jak i nasi stali bywalcy (tj. MUKS Stilon Gorzów Wlkp., PSP w Mierzynie, SP nr 1 w Gorzowie Wlkp.). Dla jednych i drugich mieliśmy sporo ciekawych propozycji, z których chętnie korzystali i dzięki czemu wyjechali od nas bardzo zadowoleni.

„Wiosna...cieplejszy wieje wiatr...” i ten wiatr przyniósł sporo możliwości spędzenia czasu w terenie. Nie brakowało spacerów, zabaw terenowych, tj. podchodów czy biegów na orientację, zabaw ruchowych na boisku, zajęć zręcznościowych w parku linowym, wycieczek pieszych i autokarowych, a wszystko dzięki temu, że pogoda, jak na kwiecień, okazała się iście wakacyjna, co sprzyjało aktywnościom na świeżym powietrzu.

Każda z przebywających u nas w tym czasie grup wykorzystała maksymalnie piękną aurę i znalazła coś dla siebie.

Jedni wybrali zajęcia, które ruszyły właśnie w kwietniu, tj. park linowy czy katamaran. Inni zdecydowali się odwiedzić miejsca, których dawno nie odwiedzaliśmy, a do których zawsze chętnie wracamy, tj. Rezerwat Przyrody „Długogóra”, Park Narodowy „Ujście Warty” czy stadnina koni w Bielinie.

Jeszcze inni mieli okazję spróbować nowości jakimi okazały się zajęcia z „planszówkami”. Choć samo spędzanie czasu przy grach planszowych nie jest u nas nowością, to zajęcia zorganizowane, gdzie dzieciaki podzielone na mniejsze grupy grają w tym samym czasie w tę samą grę, to jednak coś nowego.

Taką możliwość mamy od niedawna i dzięki współpracy z Naszą Księgarnią, która udostępniła nam swoje największe hity planszówkowe. I choć piękna wiosenna aura zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, to już mamy sygnały, że „planszówki” są świetną propozycją na pochmurne dni i długie jesienne wieczory. Już teraz też bardzo serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia za współpracę, dzięki której możemy dzieciom zaoferować kolejną atrakcyjną opcję spędzenia czasu. Opcję, która uczy zdrowej rywalizacji, strategicznego myślenia czy spostrzegawczości, ale przede wszystkim jest też formą integracji grupy i nauki przez zabawę. Wierzymy, że nie zabraknie amatorów takiej rozrywki :)
 

M. Dmytruszkiewicz

 

31 marca 2019 r.
„ W marcu jak w garncu”

Marcowa aura nie rozpieszczała naszych uczestników i mimo różnych zawirowań pogodowych przygotowany program pobytu dla wszystkich grup, który był bardzo napięty i obfitował w szereg ciekawych wydarzeń, został w pełni zrealizowany.

Dzieci przyjechały do Myśliborza z różnych zakątków Polski by mieć okazję poznania tego, co ich otacza, uczenia się życia w grupie, samodzielności, samodyscypliny oraz odpowiedzialności. Dużą atrakcją dla nich była wycieczka do stadniny koni w Bielinie. Dzieci wysłuchały wiele interesujących informacji o hodowli koni, poznały rasy i umaszczenia tych czworonogów oraz mogły podziwiać je na padoku. Oglądały stajnie i boksy, a na koniec uczestniczyły w krótkiej jeździe konnej. Przejażdżka bryczką po pobliskiej okolicy sprawiła dzieciakom wiele zadowolenia. Myślę, że pobyt w stadninie pokazał nam wszystkim jak można aktywnie i z korzyścią dla zdrowia spędzać czas wolny. Wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień oraz do Szczecina cieszyła się również dużym zainteresowaniem wśród naszych uczestników.

Każda z grup dzielnie kroczyła uliczkami naszego miasta, by poznać jego historię i zabytki. A po zwiedzaniu, oczywiście wizyta w sklepie. :) Możliwość robienia samodzielnie drobnych zakupów sprawiła dzieciom dużo radości i satysfakcji. Radziły sobie doskonale, nie przypuszczając, że to zajęcia z edukacji matematycznej.

Ostatnim hitem w DWD jest zabawa w „małego chemika” i odkrywcę. :) Samodzielne zrobienie slima- glutka wymagało od dzieci niemało cierpliwości i ogromnej sprawności manualnej. Wyzwalało dużo różnych emocji, ale końcowy efekt uwieńczony był radością i uśmiechem na ich twarzach.

Pogoda nie przeszkodziła w organizacji zabaw terenowych: podchodów i biegu na orientację oraz ogniska z samodzielnym pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak: lepienie w glinie, które ma pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni przestrzennej dzieci, zajęcia na basenie, turnieje w hokeja powietrznego, grę w piłkarzyki i ping-ponga, integrację grup przy różnorodnych zabawach oraz zajęć ruchowych na orliku i placu zabaw. Był czas na wysłuchanie legend związanych z naszym miastem i jego okolicami oraz na chwilę zadumy i refleksji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że mimo siniaków na nogach :), które wskazywały na aktywny odpoczynek, grupy wyjechały zadowolone, z bagażem doświadczeń życiowych, a pobyt u nas pozwolił zaistnieć (oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa) tym dzieciom, które mają trudności w szkole, natomiast nauczycielom stworzył możliwość dokładnej obserwacji swoich uczniów.

A gośćmi naszymi były dzieci ze swoimi wychowawcami ze Szkoły Podstawowej w Krakowie, Marianowie, Pęzinie, Strzelcach Krajeńskich, Cedyni, Gorzowie Wielkopolskim, Stargardzie Szczecińskim oraz nasze stałe „bywalczynie” piłkarki z MUKS „Stilon” Gorzów, które oczywiście nie leniuchowały tylko bardzo aktywnie spędziły u nas weekend, a „owoce” swojej pracy będą mogły zbierać na najbliższym turnieju.:) Powodzenia i do zobaczenia.

Renata BD

 

 

12 marca 2019 r.
"Ferie, ferie i po feriach ...."

            Luty zakończył turnusy feryjne i rozpoczął nowe półrocze w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Jeszcze w ramach ferii spędzili u nas czas podopieczni szczecińskiej fundacji rodzin zastępczych "Tęcza Serc". Są to nasi stali bywalcy, którzy z całymi rodzinami przybywają do nas latem, a zimą spędzają czas jedynie pod czujnym okiem nauczycieli-wychowawców. Mimo że pogoda nie była typowo zimowa, nie było czasu na nudę i leniuchowanie. Odpoczynek był i owszem, ale aktywny.

            Dzieci mogły brać udział w przygotowanych zajęciach na terenie ośrodka, takich jak zabawy integracyjne, turnieje sportowe, zajęcia plastyczne, były również ciekawe wieczory filmowe. Ponadto można było skorzystać z sali gimnastycznej w gimnazjum. Dużą niespodzianką okazał się wyjazd do kina w Gorzowie Wlkp. Był też basen, lody w restauracji i pyszna pizza. W ramach działań profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa podczas zimy odbyło się spotkanie ze strażakami, a dla starszych wychowanków przygotowano prelekcję dotyczącą zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy przeprowadzoną przez pracownika sanepidu. Tak właśnie wygląda pobyt  w domu wczasów odpoczynek, zabawa i jak zawsze nauka i wychowanie.

Koniec miesiąca spędziły u nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy. To grupa, która pierwszy raz do nas zawitała, a mamy nadzieję że nie ostatni. Pięciodniowy pobyt pozwolił zorganizować urozmaicone zajęcia. Była wycieczka autokarowa do Międzyrzecza, a dokładnie do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Podziemne korytarze obiektu zawsze wzbudzają u dzieci mieszne uczucia, jest ciekawość i zainteresowanie z lekką dozą strachu. Jednak nikt nie zrezygnował z emocji. Wycieczka do kręgielni w Gorzowie Wlkp. to sama radość i rozrywka. W Myśliborzu dzieci korzystały z basenu, zwiedzały miasto z przewodnikiem, w trakcie biegu na orientację utrwalały umiejetność pracy z mapą i kompasem. Swoje talenty artystyczne i zdolności manualne odkrywały podczas zajęć plastycznych z wykorzystaniem gliny.

Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i z nową dawką energii wrócili do swoich domów i szkół.

Marta W-D

 

 

2 lutego 2019 r.
"Z nowym rokiem - nowe przygody ....."

            I tak już od pierwszych dni stycznia do naszych drzwi zastukały  dzieciaki ze świetlicy „Jaskółka” funkcjonującej przy Hospicjum Św. Kamila  w Gorzowie Wlkp.  Brak śniegu nie przeszkadzał uczestnikom  ferii zimowych. Od pierwszego do ostatniego dnia czekało na nich mnóstwo atrakcji począwszy od zajęć mających na celu integrację grupy poprzez zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej oraz na pływalni, po tzw. bieg na orientację, czyli zadania z użyciem mapy i kompasu. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których dzieci miały okazję zrobić własnego slima, na którego punkcie zwariowała ostatnio  Polska.

            Również w styczniu mieliśmy okazję gościć dobrze znanych nam już bywalców  a mianowicie odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w  Bogdańcu w województwie lubuskim oraz ekipa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Sosnach. Obie grupy miały zapewnioną wycieczkę autokarową – Bogdaniec tradycyjnie wybrał się do Centrum Wodnego Laguna  w Gryfinie , gdzie wychowankowie DWDz mogli korzystać z basenu ze sztuczną, dziką rzeką, dwóch zjeżdżalni a także z otwartego obiektu, czyli basenu ze słoną wodą . Natomiast Sosny obrały kierunek Poznań – Termy Maltańskie. Podczas pobytu nie mogło zabraknąć zabaw przy muzyce ani ogniska. Pomimo trwających ferii uczennice z Sosen miały także czas na naukę i utrwalanie wiadomości z języka angielskiego. Poza tym dziewczęta udały się także do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego na zajęcia z użyciem gliny.  Każda osoba mogła spróbować swoich sił tworząc niesamowite dzieła w pracowni ceramicznej. Uczestnicy lepili, malowali, a owocem swojej ciężkiej pracy można było pochwalić się w domu. Wychowankowie DWDz w Myśliborzu mieli okazję także gościć funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, którzy przeprowadzili prelekcję na temat : „Bezpieczne ferie”. Słuchaczom omówione zostały różne rodzaje zagrożeń, na jakie mogą być narażeni podczas wypoczynku zimowego i zasady postępowania podczas wystąpienia poszczególnych zagrożeń.

            W okresie od 21.01- 26.01.2019 przebywały w DWDz piłkarki z MUKS „Stilon” w Gorzowie Wlkp. Mimo zimowej aury treningi na świeżym, mroźnym powietrzu nie były nikomu straszne ale był też czas na spacer szlakiem zabytków miasta  z przewodnikiem w celu zdobycia Brązowej Tarczy Myślibora. Wieczory upływały na rozgrywkach w hokeja powietrznego. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko.

            Pierwszy tydzień ferii w województwie zachodniopomorskim spędzili u nas uczniowie z pobliskich miejscowości.

            Największą popularnością cieszyły się gry i zabawy  świetlicowe. Okazało się, że można znakomicie bawić się nie tylko z użyciem telefonu czy laptopa. Podczas trwania turnusu wychowankowie mieli możliwość brania udziału w wyborach chłopaka na złoto, kandydaci musieli wykazać się talentem tanecznym. Mieli zatańczyć wraz z wybraną z widowni dziewczyną. Konkurencji było wiele m.in. chłopcy musieli zademonstrować jak sobie radzą w codziennych czynnościach np. przy obieraniu ziemniaków czy goleniu brody. Po burzliwych obradach i podsumowaniu jury jednogłośnie wydało werdykt i na chłopaka jak złoto koronowało Kacpra natomiast srebro otrzymał Paweł z Barlinka. Również i w tym turnusie ponownie zawitali do nas panowie strażacy, którzy poinformowali wychowanków DWDz jak należy reagować, gdyby ktoś  stał się świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu , i jak należy w takiej sytuacji udzielić pomocy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

            I tak ferie pomału dobiegają końca ale u nas ciągle się dzieje,  a uczestników wszystkich turnusów zapraszamy na kolejne i życzymy powodzenia, wytrwałości oraz dalszych sukcesów na polu naukowym w nadchodzącym semestrze.

 

Posieczek Kinga

 


 

17 grudnia 2018 r.
„Świąteczny nastał czas….”

Grudniowy pobyt w DWDz w Myśliborzu rozpoczęła grupa dzieci z Trzcińska Zdroju, w tym miejscu najserdeczniejsze pozdrowienia dla Pana Jacka, naszego wieloletniego „bywalca”. Swoją myśliborską przygodę dzieci rozpoczęły od zajęć integracyjnych. W niesamowity klimat Świąt wprowadziły dzieci zajęcia plastyczne pod hasłem „dekoracje świąteczne” oraz drużynowy „Bieg Mikołajkowy”, który przybliżył uczniom tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Po tych wszystkich świątecznych zmaganiach nadszedł czas na pyszną kiełbaskę z ogniska.

Następni nasi goście przybyli ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Barlinka (Kochani bardzo się cieszymy, że kolejny raz możemy Was u siebie gościć). Podczas pobytu w DWDz w Myśliborzu dzieci wykonały między innymi wspaniałe kartki świąteczne oraz odwiedziły Komendę Policji aby dowiedzieć się jakie zagrożenia czyhają na nas w czasie ferii zimowych. Podczas „Biegu na orientację” uczniowie mogli lepiej poznać nasze miasto oraz sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się mapą w terenie. Pod koniec pobytu przyszedł czas na ”Mikołajki”. Uczestnictwo w imprezie mikołajkowej organizowanej przez Myśliborki Ośrodek Kultury dostarczył wiele uśmiechu.

Na tym kończymy ten rok i udajemy się na zasłużony odpoczynek.

Dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich naszych Gości.

Widzimy się już w styczniu 2019 roku !!!! :)

Z.S.

 

30 listopada 2018 r.
„Kto Ty jesteś? Polak mały”

            Listopad w tym roku był szczególnie ważny, a to wszystko dlatego, że to właśnie w 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do obchodów rocznicowych wszyscy przygotowywaliśmy się długi czas i na wiele sposobów; były koncerty, biegi, akcje, pochody, pokazy i imprezy nawiązujące do naszej historii i tradycji. Wszędzie dominowały biel i czerwień - nasze barwy narodowe. Choć główne uroczystości rocznicowe mamy już za sobą, to cały rok  świętujemy i cieszymy się  z wielkiego daru jakim jest wolność.
            Dom Wczasów Dziecięcych przyłączył się do obchodów Święta Niepodległości i przygotował sporo zajęć o tematyce narodowościowej i niepodległościowej dla dzieci i młodzieży, które od września postanowiły nas odwiedzić.
            Najmłodsi mogli spróbować swoich sił rozwiązując zadania w terenie podczas podchodów, pt. „ Polska- kraj, w którym żyję”, co okazało się niezłym sprawdzianem wiedzy. Dodatkowo mogli wykazać się znajomością treści hymnu narodowego podczas zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem gry „Polak Mały”. Tych zadań ochoczo podjęli się, m. in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniach i Szkoły Podstawowej w Legnicy.
            Nieco starsi zmierzyli się z zadaniami o tematyce historycznej uczestnicząc w biegu na orientację czy biegu zadaniowym, pt. „Ku niepodległości”, gdzie mogli popisać się kreatywnością, m. in. wymieniając skojarzenia z Polską czy ze słowem „niepodległość” i tu wykazywali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku.
            Każda z odwiedzających nas grup dodatkowo była zaproszone do akcji, pt. „100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległej”, w której każdy z uczestników mógł swój dobry uczynek, w postaci serduszka, umieścić na specjalnej tablicy w kształcie naszej flagi narodowej. Cała akcja trwać będzie jeszcze do końca roku i ma na celu zachęcić dzieci i młodzież do szerzenia dobra i życzliwości w swoim najbliższym otoczeniu. U nas tę akcję zainicjowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Szczecinie, ale inni chętnie przyłączyli się do tego wyzwania.
Nie zabrakło zajęć plastycznych, na których każdy mógł wykonać godło Polski czy kotylion. Wszyscy mogli pochwalić się znajomością symboli narodowych oraz historii Polski biorąc udział w zajęciach dostosowanych do swojego wieku.
            Wszystkie zajęcia organizowane w naszym ośrodku miały przybliżyć uczestników do ogólnopolskich obchodów Święta Niepodległości w naszym kraju, których kulminacja przypadała w niedzielę 11 listopada i mamy nadzieję, że mieliśmy swój skromny udział w przygotowaniu dzieci na godne przeżywanie tego pięknego święta.


 

 

29 października 2018 r.

Październik przywitał nas niezbyt piękną pogodą, ale naszych uczestników ze Szczecinie i Wawrowa aura nie przestraszyła. Młodzi odkrywcy dzielnie kroczyli szlakiem zabytkowym, podziwiając architekturę średniowiecza, by zdobyć Brązową Tarczę Woja Myślibora oraz sprawność przewodnika po Myśliborzu. W trakcie pobytu zdobywali również inne sprawności, tj. pływaka, czytelnika, porządnickiego, matematyka, tancerza.Lekcja historii miała ciąg dalszy na podchodach, gdzie dzieci mogły wykazać się wiedzą z historii Polski, upamiętniając w ten sposób obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. „100 dobrych uczynków na 100-lecie Niepodległej” to akcja niepodległościowa, którą zapoczątkowali drugoklasiści ze Szczecina. Każdy dobry uczynek to serduszko, które mogli przykleić na mapę Polski. W końcowym efekcie dobre uczynki-serduszka utworzą flagę Polski.Był również czas na dobrą zabawę przy ulubionych utworach, integrację oraz zajęcia na pływalni, które wszyscy uwielbiają i ciągle im mało

 

Wizyta na Komendzie Powiatowej Policji wzbudziła duże zainteresowanie wśród szóstoklasistów z Wawrowa. Dzieci zwiedziły obiekt, oraz poznały bliżej pracę policjantów na różnych stanowiskach. Niemniejszym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w sanktuarium oraz w bibliotece.

Trzydniowy pobyt w DWD, okazał się dla młodych piłkarek z MUKS „Stilon” Gorzów bardzo intensywny. Dziewczyny nie próżnowały: trenowały z dużym zaangażowaniem, brały udział w zabawach integracyjnych, a na koniec dnia miały zasłużony relaks w jacuzzi.

 Myślę, że nic dodać, nić ująć w tej kwestii.

Grupy z Legnicy, Czelina i Bań nie leniuchowały. Już od pierwszych chwil pobytu rozpoczęła się dla nich szkoła życia. Nakładanie poszewek na poduszkę i kołdrę to pierwszy egzamin dla dzieciaków, z którym- tak na marginesie - świetnie sobie poradziły. Sprzątanie pokoju, dbanie o higienę, pełnienie dyżurów w stołówce, to zadania dnia codziennego, z którymi musieli się zmierzyć.  W trakcie tych zajęć miały okazję poznać słabe i mocne strony swoich działań. Oprócz obowiązków były również przyjemności. Pogoda sprzyjała organizacji zajęć terenowych, ruchowych na placu zabaw, rozwijaniu sprawności fizycznej w „Małpim Gaju” i na ściance wspinaczkowej, jak i integracji przy ognisku z samodzielnym pieczeniem kiełbasek. Codziennie odbywały się zajęcia dydaktyczne, niekoniecznie w sali z ławkami i tablicą. Nie zabrakło czasu na zwiedzanie miasta i najbliższej okolicy, poznanie legend oraz na zajęcia o tematyce narodowościowej. Dużą atrakcją dla drugoklasistów z Legnicy była wycieczka do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, gdzie dzieciaki mogły podziwiać prehistoryczne zwierzaki naturalnych rozmiarów oraz zabawić się w archeologów.

 

 

Mamy nadzieję, że każdy z uczestników wyjechał zadowolony, z pełną walizką miłych wspomnień, a nauczycielom pobyt w DWDz pozwolił lepiej poznać swoich uczniów. 

Renata BD

 

29 września 2018 r.
„Dwie narodowości, dwa języki- jedno miejsce, jeden czas, wspólny cel!”

         Wrzesień to początek nowego roku szkolnego, to często miesiąc nowości, zmian i niespodzianek. Taką niespodzianką była wizyta grupy polsko - niemieckiej w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Piętnastoosobowe reprezentacje Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu oraz Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Falkenberg/Elster (Niemcy) jako miejsce realizacji wymiany polsko - niemieckiej wybrały właśnie nasz ośrodek i tutaj postanowiły zrealizować jej program.
         Wspólny pobyt sprzyjał nauce i zabawie, a każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Czas upływał wszystkim w przyjaznej atmosferze i życzliwości. Dzieci miały okazję szlifować swoją znajomość języka obcego w codziennych sytuacjach, tj. wspólnym dyżurowaniu, wykonywaniu zadań, zabawie i swobodnych rozmowach. Sytuacji do sprawdzenia swoich sił językowych nie brakowało, co znacznie wpłynęło na podniesienie poziomu pewności siebie oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą znajomość języka obcego. Program wymiany polsko - niemieckiej został wzbogacony o lokalne atrakcje jakie oferuje Dom Wczasów Dziecięcych i miasto Myślibórz, a było tego sporo: wycieczka do Szczecina, do Nowin Wielkich, rejs katamaranem po Jeziorze Myśliborskim, wizyta w parku linowym, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zabawy integracyjne i sportowe, wieczory z grami planszowymi, ognisko z pieczeniem kiełbasek i wiele innych. Nie zabrakło czasu na zawieranie nowych znajomości polsko - niemieckich.
Ważne jest to, że uczestnicy wymiany doszli do wniosku, że język obcy w praktyce nie jest taki straszny, że wystarczy próbować i przełamywać swoje opory, a sam projekt jest dla nich cennym doświadczeniem i stworzył wiele możliwości zmierzenia się ze swoimi słabościami. Dzieciaki wykorzystały swoją szansę bo nie bały się skonfrontować swoich umiejętności językowych z kolegami z innego kraju i wspólnie z nimi spędzić trochę czasu. Dorosłym - niestety- często takiej odwagi brakuje. Taka wymiana to szansa, którą warto wykorzystać bo okazuje się strzałem w dziesiątkę i z pewnością przyniesie piękne owoce. Tym samym przekonaliśmy się, że wspólny cel, miejsce i czas na jego realizację, są w stanie pokonać wszelkie przeszkody, jeśli tego naprawdę chcemy, a takie projekty są bardzo potrzebne. I w tym miejscu nieoceniona jest rola dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy są gotowi podejmować takie wyzwania i zaangażować się w nie ze wszystkich sił.
Życzmy sobie więcej takich projektów i więcej takich grup. Być może i dla naszego ośrodka będzie to początek nowej przygody.


M. Dmytruszkiewicz

 

 

15 września 2018 r.

Wrzesień, to jak co roku, czas powrotu do szkoły. Jednak niektórzy uczniowie postanowili w odmienny sposób zacząć nowy rok szkolny planując go już długo wcześniej. Na powitanie po wakacjach i na integrację wybrali pobyt w naszym domu. Przybyli tu ze swoimi nauczycielami i nie tylko, ale o tym trochę później. Początki nauki zostały połączone z rekreacją. A, że pogoda była w tym roku piękna i raczej letnia, mamy nadzieję, że to był dobry wybór

Pierwszy tydzień września spędzili u nas uczniowie z pobliskich miejscowości. Wzięli udział w zajęciach sportowych, terenowych, było ognisko i pływalnia, a jesienne wieczory upływały na grach i zabawach świetlicowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, które odbyły się w miejscowym muzeum. Dzieci mogły pod okiem artysty spełnić się jako rzeźbiarze. Materiałem na którym pracowali była glina. Niektórzy odkryli w sobie nowy talent.

Następnie odwiedzili nas, po raz pierwszy, uczniowie szkoły z Niedoradza. Mało tego, przyjechali z nimi ich koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły z Falkenberga. To była prawdziwa integracja międzynarodowa połączona ze zmaganiami językowymi. Odmienne języki jednak nie stanowiły tak dużej bariery. Dzieci odwiedziły Szczecin, Park Dinozaurów w Nowinach, park linowy w naszym  mieście. Poznały Myślibórz pod kątem historycznym, przyrodniczym, rekreacyjnym. Brały udział w zabawach mających na celu bliższe poznanie się i nawiązanie kontaktów społecznych z rówieśnikami z innego kraju. Może niektóre przyjaźnie pozostaną na dłużej.

Koniec miesiąca natomiast, to pobyt naszych stałych bywalców z Morynia, Bielic i Będargowa. Wychowankowie odwiedzili bibliotekę, gdzie wysłuchali legend ziemi myśliborskiej oraz dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje książka. Były też zajęcia plastyczne w prawdziwej pracowni, zajęcia historyczne z przewodnikiem, ognisko, zabawy integracyjne, sportowe i dużo, dużo wspólnie spędzonych chwil.

We wrześniu realizowane były z grupami zajęcia terenowe związane z tematyką 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W krótkiej przerwie między turnusami kadra nie próżnowała. Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. A to wszytko po to, aby przyjeżdżający do nas uczniowie mogli się czuć bezpiecznie.

Wszystkim uczestnikom wrześniowych turnusów serdecznie dziękujemy za pobyt, zarówno dzieciom, nauczycielom, rodzicom i opiekunom. Pozdrawiamy serdecznie i czekamy na Was wkrótce ;-) Oczywiście życzymy samych sukcesów i pomyślności w nowym roku szkolnym.

M.Wyrębska-Dola

 

31 sierpnia 2018r.
„Wakacje, wakacje i po wakacjach...”

W sierpniu Dom Wczasów Dziecięcych gościł reprezentantów PKS Lechia Piechowice, Piłkarskiej 5 - OKS Hutnik ze Szczecina, a także zawodników i zawodniczki z ZKS Drzonków. Codzienne treningi pod okiem kadry instruktorskiej, w myśl hasła „ piłka nie lalka, walka, walka, walka...”, mimo iż często wyczerpujące, sprawiały dużo satysfakcji i dostarczały świadomości samorealizacji. Tak upływały dni zawodnikom klubu PKS Lechia z Piechowic, którzy w DWDz spędzili czas od 8 .08 –do 18.08.2018 r. W dni wolne od zajęć sportowych obozowicze korzystali z innych atrakcji, zażywali kąpieli wodnych oraz słonecznych a także próbowali swoich sił pokonując trasy w parku linowym „Małpi Gaj” .Zorganizowane zostały również wycieczki autokarowe, do Szczecina, gdzie uczestnicy pobytu w DWDz mieli okazję pospacerować Wałami Chrobrego, czyli tarasem widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama nad Odrę jak również do Gorzowa Wlkp.

 

Pomimo wakacji w DWDz tempa się nie zwalnia, gdyż w dniach od 20.08 – 26.08.2018 r. przebywali zawodnicy z Piłkarskiej 5 ze Szczecina. Kunsztu trenerskiego dopilnowały trenerki Magda oraz Weronika. Po intensywnych ćwiczeniach piłkarze stoczyli sparing z Football Academy Myślibórz. Poza treningami dzieci spędzały czas na zabawach ruchowych na placu zabaw, natomiast w upalne dni nie obyło się bez plażowania. Nie można zapomnieć, że dzieci przebywały w doborowym towarzystwie znajomych, z którymi od dłuższego czasu odwiedzają DWDz Myślibórz. Poza treningami i atrakcjami zawodnicy mieli inne obowiązki, jak chociażby sprzątanie własnych pokoi czy dyżury w stołówce podczas, których również spisywali się na medal.

Ale to nie koniec ani wakacji, ani zmagań ze sportem. W dniach od 22.08 do 31.08.2018r. w DWDz Myślibórz trwało zgrupowanie dwóch klubów sportowych ZKS Drzonków (pięciobój nowoczesny) oraz Szkolnego Klubu Szermierczego „Flesz” Świdnica. Oba kluby wspólnie uczestniczyły w zajęciach z Miejskim Klubem Pływackim Myślibórz, a treningi prowadzone przez olimpijczyka, 9 - krotnego medalistę Mistrzostw Polski Marcina Horbaczajeszcze bardziej zacieśniały więzi. Tak bywa gdy w jednym miejscu kumuluje się tyle pozytywnych ludzi. Poza zajęciami na pływali, sali gdzie ćwiczyli swoje umiejętności szermiercze, strzelnicy, stadionie odbył się spływ kajakowy Rzeką Myślą, a także przejażdżka dmuchanym „bananem”. Wydarzenia te zagwarantowały niezapomniane wrażenia i przypływ adrenaliny.

Posieczek K.

 

29 lipca 2018 r.
„Wakacje z kozłem”

Lipiec w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu to prawdziwa wakacyjna „koźlarska przygoda”, na którą zabrali nas członkowie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Do dzisiaj w Zbąszyniu  utrzymuje się zwyczaj muzykowania na instrumencie jakim jest kozioł. Pod batutą pana Jana dzieci zagrały koncert w Domu Pomocy Społecznej w Myśliborzu a następnie zaprezentowały się innym uczestnikom letniego wypoczynku w domu wczasów.

Dziękujemy Wam Kochani za przyjazd oraz że w tak piękny sposób podtrzymujecie i szerzycie tradycje regionu.

Liczymy na więcej….. :)

 

Zyta Składanowska

 

15 czerwca 2018 r.
„Segregacji odpadów można się nauczyć”

            Od kilkunastu lat w Polsce 11 maja obchodzimy Dzień bez śmiecenia. Ten projekt ma za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na problem segregacji odpadów, a realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. W ramach kampanii - jak co roku - jest okazja zdobyć nową wiedzę i ugruntować prawidłowe nawyki.

Tym razem organizatorzy akcji zaprosili społeczeństwo do wyjścia w teren i udziału w grze terenowej, która porusza temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów, a jednocześnie jest ciekawą propozycją spędzenia czasu i przekazania wartościowych treści w mniej standardowy sposób.   W tym roku do obchodów Dnia bez Śmiecenia (11 maja ) oraz Światowego Dnia Ochrony Środowiska (5 czerwca ) przyłączył się Dom Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. W ramach zajęć edukacyjnych została zorganizowana gra terenowa według scenariusza organizatorów akcji. Dwie grupy dzieci miały okazję wziąć udział w zabawie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie na Odrą i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie chętnie podzielili się wiedzą dotyczącą segregacji odpadów i recyklingu. Część z nich dowiedziała się kilku nowych rzeczy, znajome treści utrwaliła, a jeszcze inne próbowała wprowadzić w nawyk. Dzieciaki ochoczo podjęły wyzwanie i szybciutko zabrały się do pracy. Trzecioklasiści mieli do wykonania trzy zadania:

1) odpowiednio posegregować odpady, które odnaleźli na terenie boiska,

2) rozwikłać zagadkę- gdzie oddać odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe,

3) pokazać jak należy "potraktować" butelkę PET przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika.

Za każde prawidłowo wykonane zadanie grupa otrzymywała jeden element układanki, która - na końcu zabawy- odkryła przed dziećmi hasło tegorocznej kampanii Dnia bez Śmiecenia - ”SEGREGUJ”. Gra terenowa stworzyła możliwość zdobycia wiedzy, która będzie podstawą w codziennych zmaganiach przy segregowaniu odpadów. Sami uczestnicy zabawy stwierdzili, że segregacji odpadów można się nauczyć, a najlepszą formą nauki jest wspólna zabawa. A my, za przykładem organizatorów akcji, wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom.


M. Dmytruszkiewicz

 

 

21 maja 2018 r.
„Myśliborskie impresje”

Klasy piąte Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach uczestniczyły w turnusie edukacyjnym w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.

Już od pierwszego dnia pobytu na uczniów czekały różnorodne atrakcje: rowery wodne, katamaran, wycieczki rowerowe, basen, park linowy, park trampolin, zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz różne zajęcia nad jeziorem.

Nie można zapomnieć o tym, że trwa rok szkolny i dzieci realizują podstawę programową. W Myśliborzu odbywa się to szczególnie w formie zabawy. A to najlepszy sposób na przyswojenie wiadomości i doskonalenie umiejętności.
 

Wiele niezatartych wspomnień pozostawiły w pamięci uczestników ciekawe działania edukacyjne i rekreacyjne zaproponowane przez wychowawców ośrodka, często jako autorskie pomysły. Jedną z interesujących form okazał się „bieg zadaniowy”. Pozwolił uczniom wykorzystać dotychczas zdobytą wiedzę polonistyczną, matematyczną czy przyrodniczą w praktyce- na poczcie, w muzeum, pizzerii, rozwinąć kreatywność podczas tworzenia legend związanych z Myśliborzem, sprawdzić umiejętności z zakresu IT czy posługiwania się mapą. Badania eksperymentalne nad jeziorem oraz selekcjonowanie informacji i tworzenie map mentalnych to kolejne doświadczenia małych Piechowiczan. Długo będą także wspominać lekcję sztuki w plenerze i w kaplicy św. Gertrudy z udziałem profesjonalistów i lokalnych twórców, którzy cennymi komentarzami wspierali dzieci
i zachęcali do kolejnych przygód z różnymi technikami plastycznymi. Przemierzanie miasta z przewodnikiem i odkrywanie jego historycznej przeszłości stało się inspiracją do tworzenia filmików przez uczestników zielonej szkoły. Oczywiście, nie brakowało pływania rowerami wodnymi, katamaranem, plażowania czy zmierzania się z własnymi słabościami w parku linowym. Można byłoby jeszcze wymieniać wiele ciekawych projektów, w których wzięli udział piątoklasiści z Dolnego Śląska.     

Wszystko to miało miejsce w niezwykle serdecznej i przyjaznej atmosferze panującej w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Wysokie kompetencje kadry nauczycielskiej, wsparcie w każdej sytuacji, empatia to atuty myśliborskiej placówki. Warto zwrócić uwagę na smaczne i zdrowe posiłki i oswajanie dzieci z zasadami savoir vivre’u.
 

Na pewno uczniowie z klas piątych powrócą do tego wyjątkowego miejsca
i niesamowitych ludzi, by przeżyć raz jeszcze edukacyjną podróż.
 

Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor, Wicedyrektor,
Pani Małgosi, Pani Reni, Pani Kingi, Pani Marty, Pani Marioli
i opiekunek nocnych.
 

Uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach
wraz z wychowawcami

 

17 kwietnia 2018 r.

          Dnia 17.04.2018 r. w siedzibie Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Powiatu Myśliborskiego Panią Danutę Patkowską skierowane do dyrektorów szkół i placówek systemu oświaty.

W spotkaniu wzięli udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pan Maciej Kopeć, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak, Starosta Powiatu Myśliborskiego Pani Danuta Patkowska, Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego Pan Mariusz Norsesowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Myśliborskiego Pan Ferdynand Łukasik, członek Zarządu Powiatu Myśliborskiego Pani Alicja Prill, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Myśliborzu Pani Magdalena Grabowska – Jóźwiak.

Głównymi tematami dyskusji były zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym, program doskonalenia nauczycieli oraz rozwój szkół ćwiczeniowych w województwie zachodniopomorskim.

Wiceminister Pan Maciej Kopeć podkreślił znaczącą rolę nauczyciela (doradcy zawodowego) w programie zmian w szkolnictwie zawodowym w Polsce.

Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Pan Jerzy Sołtysiak omówił planowane działania w ramach Krajowego Programu Doskonalenia Nauczycieli oraz projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń” w województwie zachodniopomorskim – placówki doskonalenia nauczycieli.

 

Violetta Skawińska

Dyrektor DWDz